PODSTAWOWE WIADOMOŚCI DOTYCZĄCE CHRZTU DZIECKA

1. Formalności dotyczące chrztu dziecka załatwiają rodzice dziecka.
  2. Należy przynieść akt urodzenia dziecka z USC (oryginał do wglądu). Jeśli dziecko nie zamieszkuje w Parafii Podwyższenia Krzyża Św., potrzebne jest zezwolenie na chrzest z Parafii aktualnego zamieszkania dziecka.
  3. Należy podać aktualne dane rodziców chrzestnych: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres, oraz przedłożyć zaświadczenie z Parafii zamieszkania rodzica chrzestnego.
  4. Od rodziców chrzestnych bezwzględnie wymagane jest zaświadczenie przyjętego
    sakramentu bierzmowania oraz zaświadczenie, że są osobami wierzącymi, praktykującymi
    wiarę, nie żyją w wolnym związku albo mają tylko ślub cywilny (zaświadczenie takie wystawia Parafia, w której dany chrzestny obecnie mieszka). Rodzicami chrzestnymi nie może być dwóch panów ani dwie panie.
  5. W kancelarii parafialnej rodzice otrzymują kartki do spowiedzi św.
  6. Rodzice dziecka i Rodzice chrzestni są obowiązani wziąć udział w 4-ech katechezach przed chrzcielnych, po ukończeniu których każdy otrzyma zaświadczenie – certyfikat (udział w katechezach jednorazowo, na zawsze).
    Katechezy odbywają się naprzemiennie w jednym miesiącu u O. Kapucynów, a w drugim w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. Katecheza rozpoczyna się o godz. 1900 w piątek i sobotę w II-gim tygodniu każdego miesiąca (po 1-szej niedzieli miesiąca); i tak :
  • u O. Kapucynów – styczeń, marzec, maj, lipiec, wrzesień, listopad.
  • w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. – luty, kwiecień, czerwiec, sierpień,
    październik, grudzień.
  1. Chrzty są udzielane wyłącznie w III niedzielę miesiąca na Mszy św. sprawowanej o godz. 1315; w święta : Wielkanoc i B. Narodzenie o godz. 1030.
  2. Na Mszę św. z chrztem przychodzimy co najmniej 10 min przed rozpoczęciem Liturgii.
  3. Wszystkie skompletowane zaświadczenia od chrzestnych i rodziców oddajemy w zakrystii w dniu chrztu przed Mszą św.